Orlen wykłada 100 mln euro na fundusz venture capital Celem spółki technologiczne

VC to narzędzie, dzięki któremu możemy eksplorować technologie. Jeżeli podchodzimy do wyzwania transformacji energetycznej globalnie, to nie możemy skupić się wyłącznie na rozwoju technologii na nasze cele, ale dla całego sektora energetycznego. Dlatego inwestując w startupy zakładamy globalizację ich rozwiązań.

PKN Orlen uruchamia fundusz VC, chce zainwestować ok. 100 mln EUR

Jako Orlen przestajemy już tylko podążać za większymi od siebie, a coraz częściej jesteśmy wśród globalnych liderów wyznaczających kierunek zmian w zakresie transformacji energetycznej. – Dynamiczny rozwój nowych technologii, w szczególności tych z obszaru energetyki, to nie tylko przyszłość biznesowa PKN Orlen, ale także realne wzmocnienie bezpieczeństwa, zarówno Polski, jaki i całego regionu. Własny fundusz venture capital będzie nawiązywał współpracę z firmami technologicznymi oraz poszukiwał nowatorskich Moon Capital Management Equity Trading Dyrektor zarządzający odjeżdża rozwiązań, wspierających budowę nowoczesnego, zeroemisyjnego i stabilnego biznesowo koncernu multienergetycznego – dodał prezes Orlenu. – Gospodarka o obiegu zamkniętym, chemia, nowoczesny detal, nowa mobilność – interesują nas przede wszystkim startupy technologiczne, które osiągnęły pewną dojrzałość i posiadają lub nawet już sprzedają innowacyjne produkty czy usługi. Poprzez szczegółowe zapisy w umowach, nie blokując jednak przy tym możliwości rozwojowych tych spółek – dodał Marek Garniewski.

ORLEN przeznacza pół miliarda złotych na innowacje startupowe: świeże informacje z kongresu IMPACT

Tymczasem dekarbonizacja niebawem całkowicie przewartościuje tradycyjne obszary aktywności firm paliwowych i energetycznych – dodaje Marek Garniewski. Podpisywanie umów w drugim półroczu jest najczęściej zwieńczeniem pracy wykonanej w pierwszym. To, co działo się na przełomie roku na rynku publicznym i prywatnym, ostudziło nieco atmosferę wokół rynku VC, więc wiele dobrych startupów nie szukało zewnętrznych rund finansowania, ale skupiało się na tych wewnętrznych. Dziś widoczne są dwa silne trendy, które wciąż się bronią – to sztuczna inteligencja i clean-tech.

Co Grupa zyskuje na posiadaniu Orlen VC?

Cały proces działa jak sito, które oddziela najbardziej wartościowe podmioty, do których staramy się dotrzeć. Pozostałymi ścieżkami trafiają do nas zgłoszenia, które często nie spełniają wymogów – nie pasują do strategii naszego funduszu lub nie są produktem na odpowiednim poziomie rozwoju. Oczywiście zdarzają się wyjątki i mamy taki przykład u siebie. Jakiś czas temu zgłosił się do nas startup, w który pierwotnie nie zainwestowaliśmy.

Prezesi krezusi i najlepiej opłacane zarządy. Podwyżki nawet mimo spadku zysków

Marek Garniewski podkreśla, że ORLEN VC tworzy dynamiczny i zróżnicowany zespół. Połowa pochodzi z PKN ORLEN, a połowa dołączyła do funduszu z rynku finansowego. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Poza Orlen VC do grona strategicznych partnerów inwestycyjnych funduszu należy dzisiaj 30 dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora chemicznego, petrochemicznego czy energetycznego, tym m.in.

Dzięki VC wcześniej zauważamy trendy w sektorze, widzimy, jakie technologie są opracowywane na całym świecie i które z nich zyskują przewagę nad pozostałymi, również w zakresie pozyskiwanego finansowania. Widzimy trendy w zakresie tego, jak zmieniają się baterie, jakie usługi są przygotowywane, Roberta Kiyosaki ale sprawdzamy też czy elektromobilność może być wciąż uznawana za wiodącą technologię w obszarze niskoemisyjnej motoryzacji. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy krok przed innymi, bo im więcej potencjalnych ścieżek zidentyfikujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że obierzemy właściwy kierunek.

  1. Podpisywanie umów w drugim półroczu jest najczęściej zwieńczeniem pracy wykonanej w pierwszym.
  2. Zapowiedział przy tym, że fundusz Orlen VC “będzie nawiązywał współpracę z firmami technologicznymi oraz poszukiwał nowatorskich rozwiązań, wspierających budowę nowoczesnego, zeroemisyjnego i stabilnego biznesowo koncernu multienergetycznego”.
  3. To fundusz korporacyjny Venture Capital, a jego celem strategicznym jest pozyskiwanie dostępu do nowych rozwiązań i technologii oraz wdrażanie ich w działalności podstawowej i biznesach pokrewnych.
  4. Plany dotyczące działalności Orlen VC przedstawiła w czwartek prezes tej spółki Anna Pieniążek podczas Open Innovation Day, zorganizowanego przez PKN Orlen i transmitowanego w internecie.
  5. Wiele dużych podmiotów, nawet jeśli o tym głośno nie mówi, posiada tam swoje centra badawcze, a liczne izraelskie pomysły są następnie skalowane i rozwijane w USA.

Inwestycji pośrednich, został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, inwestując 10 mln euro, czyli ok. 47 mln zł. “Fundusz Emerald to niekwestionowany światowy lider w zakresie prowadzenia inwestycji VC w obszarze innowacyjnych przełomowych technologii” – zaznaczono w informacji. Jak podano, poza Orlen VC, do grona strategicznych partnerów inwestycyjnych funduszu należy obecnie 30 dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora chemicznego, petrochemicznego czy energetycznego, tym np.

Fundusz Emerald to “niekwestionowany światowy lider w zakresie prowadzenia inwestycji VC w obszarze innowacyjnych przełomowych technologii”. Przyświeca nam idea dodawania wartości Grupie, choć może ona być rozmaicie rozumiana. W strukturze Orlenu jesteśmy narzędziem służącym budowaniu innowacji.

Mamy jednak na oku jedną krajową firmę i nie jest wykluczone, że rozpoczniemy współpracę. Chcemy też w tym roku domknąć swoje plany w kontekście Izraela. – Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Darwinex Broker: Recenzja brokera Grupy Orlen w kolejnych latach. Wcześniej zbudowaliśmy w Płocku jedno z najnowocześniejszych w Europie centrów badawczo-rozwojowych, a także uruchomiliśmy własny program akceleracyjny Orlen Skylight – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

“Orlen VC to ważny element ekosystemu innowacji PKN Orlen” – stwierdził koncern. Orlen Skylight, pierwszym w Polsce korporacyjnym programie akceleracyjnym dla startupów technologicznych o międzynarodowym zasięgu, który adresowany jest do młodych innowacyjnych spółek z całego świata, posiadających gotowe produkty i usługi. “Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Grupy Orlen w kolejnych latach” – ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu. Przypomniał jednocześnie, że już wcześniej, w ramach Grupy Orlen, powstało w Płocku “jedno z najnowocześniejszych w Europie” Centrów Badawczo-Rozwojowych, a oprócz tego koncern uruchomił również własny Program akceleracyjny – Orlen Skylight. Jako Orlen VC mamy pewne założenia biznesowe, analizujemy rynek, konkurentów, trendy, produkty.

Author avatar
admin-cg
http://localhost

Post a comment

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Abrir chat
¿Necesita ayuda?
Hola.
¿En que podemos ayudarte?